Tīrs ūdens ir drošs ūdens – kā un kur to iegūt 

Tīrs ūdens

Tīrs ūdens ir viena no cilvēka pamata tiesībām. Taču kā tas nākas, ka katram trešajam cilvēkam pasaulē joprojām nav piekļuves tīram ūdenim? Tas mūs vēl vairāk mudina turpināt veidot rakstus un nodot mūsu ziņu tālāk par to, cik svarīgs ir ūdens mūsu veselībai. Taču pirms tam – kas īsti skaitās tīrs ūdens?

Šajā rakstā apkoposim informāciju par to, kas ir tīrs ūdens. Tālāk apskatīsim arī citus ar ūdeni saistītus jautājumus.

Raksta saturs ir sekojošs:

Sāksim ar tīra ūdens definējumu!

Kas ir tīrs ūdens

Visvieglāk definēt tīru, drošu ūdeni kā “ūdeni, kas tev nekaitēs, ja nonāksi saskarē ar to”. Galvenokārt tīru ūdeni raksturo tā tīrība, dzidrums un kaitīgu vielu trūkums. Tas nesatur piesārņotājus, piemēram, baktērijas, vīrusus, ķīmiskas vielas, smagos metālus, nogulsnes un piesārņotājus, kas var negatīvi ietekmēt cilvēku veselību un ekosistēmas.

Zinām, ka daudzviet pasaulē trūkst piekļuves ūdenim, taču ar piekļuvi ūdenim vien nepietiek. Ir svarīga piekļuve tīram ūdenim, jo tīrs ūdens ir drošs ūdens.

Kad runājam par tīru ūdeni, mēs bieži vien runājam tieši par dzeramo ūdeni, taču tik pat svarīgi ir, lai ūdens, kas paredzēts lietošanai mājās, arī būtu tīrs. 

Ūdens izmantošana mājsaimniecībā ietver ūdeni, ko izmanto iekštelpās un ārpus tām::

 • Dzeršanai,
 • Ēdienu gatavošanai,
 • Peldēšanās,
 • Zobu tīrīšanai,
 • Trauku mazgāšanai,
 • Drēbju mazgāšanai,
 • Mājas tīrīšanai,
 • Telpaugu laistīšanai u.c.

Kā jau vairāk izskaidrojām mūsu rakstā Kas ir tīrs ūdens, tīrs dzeramais ūdens pēc izskata ir caurspīdīgs, pēc garšas un smaržas neitrāls. Tam nevajadzētu būt cilvēkam saožamai smakai. Pēc ASV Vides Aizsardzības aģentūras regulējuma tīrs ūdens nepārsniedz 90 piesārņojuma vielu un mikroorganismu skaitu. Lai arī 90 izklausās ļoti daudz, vienā ūdens lāsē var būt miljoniem mikroorganismu, kas ir kaitīgi cilvēka veselībai.

Tīrs ūdens ir būtisks resurss dzīvības uzturēšanai, labas veselības veicināšanai un gan cilvēku, gan vides labklājības nodrošināšanai.

Sastāvējies ūdens – vai tas joprojām ir dzerams?

sastāvējies ūdens

Vai esi kādreiz padzēries ūdeni no glāzes, kas atstāta uz naktsskapīša, un sajutis, ka tas garšo citādāk? Šīs pārmaiņas notiek oglekļa dioksīda dēļ. Atstājot glāzi ūdens bez vāka pat tik maz kā 12 stundas, gaisā esošais oglekļa dioksīds sāk ar to sajaukties. Tas samazina ūdens pH līmeni un piešķir tam nepatīkamu garšu. Taču šajā brīdī ūdens joprojām ir dzerams. 

Lielākā daļa ekspertu uzskata, ka krāna ūdens derīguma termiņš ir seši mēneši. Pēc šī perioda gan hlors ūdenī izkliedējas tiktāl, ka tajā sāk augt baktērijas un aļģes. Protams, jo siltakā vietā ūdens tiek uzglabāts, jo ātrāk sāk veidoties baktērijas.

Tīra ūdens bojāšanos var veicināt vairāki faktori:

 • Mikrobu veidošanās – stāvošs ūdens nodrošina labvēlīgu vidi mikroorganismu, piemēram, baktēriju, aļģu un sēnīšu, augšanai. Šie organismi var vairoties un piesārņot ūdeni, potenciāli apdraudot cilvēka veselību.
 • Sedimentācija – laika gaitā ūdenī esošās daļiņas un nogulsnes var nosēsties apakšā, ietekmējot ūdens dzidrumu. Šis sedimentācijas process var piešķirt ūdenim duļķainu izskatu un ietekmēt tā garšu.
 • Izšķīdušas gāzes – stāvošs ūdens var absorbēt gāzes no atmosfēras, mainot tā sastāvu. Piemēram, oglekļa dioksīds var izšķīst ūdenī, radot nelielu skābumu un ietekmējot pH līdzsvaru.

Tāpēc ieteicams tomēr pēc iespējas izvairīties no ilgstoši stāvoša ūdens. Un, kad vien tas ir iespējams, izvēlēties svaigu, tekošu ūdeni.

Piekļuve tīram ūdenim pilsētā un dabā

Piekļuve tīram ūdenim ir ļoti svarīga neatkarīgi no tā, vai atrodies pilsētvidē vai dabas ieskautā vidē. Abos gadījumos var rasties nepieciešamība pēc ūdens. Kur to iegūt?

Tīrs ūdens pilsētā

Tīrs ūdens ir drošs ūdens

Foto: Latvijas reitingi

Modernā un attīstītā pilsētā tīra ūdens sarūpēšanai nevajadzētu būt problēmas. Īpasi jau tad, ja vari atļauties iegādāties ūdeni par naudu.

Tīrs ūdens no krāna

Lielākajā daļā modernu pilsētu ir centralizēta ūdens apgādes sistēma, kas iedzīvotājiem nodrošina attīrītu un drošu dzeramo ūdeni. Šim ūdenim tiek veikti attīrīšanas procesi, piemēram, filtrēšana, dezinfekcija un hlorēšana, lai nodrošinātu tā tīrību.

Mūsu rakstā Vai krāna ūdens ir veselīgs apkopojām dažādus faktorus un noskaidrojām, vai mājās tekošo ūdeni var lietot kā dzeramo ūdeni ikdienā. 

Publiski pieejams tīrs ūdens 

Papildus ūdenim mājokļos, pilsētas nodrošina ar vien vairāk publiski pieejamu padzeršanās staciju. Vietu, kur atnākt un padzerties tīru ūdeni un/vai uzpildīt pašam savu ūdens pudeli, dodoties ikdienas gaitās.

Informāciju par to, kur bez maksas padzerties galvaspilsētā, lasi mūsu rakstā Kur Rīgā uzpildīt ūdeni. Izveidojām arī karti, lai tev ērtāka pārskatīšana un sev pa ceļam esošo vietu piefiksēšana.  

Ūdens pudelēs

Tirdzniecībā pieejams ūdens pudelēs ir vēl viena iespēja iegūt tīru ūdeni pilsētu teritorijās. Šis ir visierastākais dzeramā ūdens iegūšanas veids, par ko bieži vien vairs divreiz neaizdomājamies.  

Mēs gan iestājamies par to, ka tīram, dzeramajam ūdenim vajadzētu būt pieejamam ikvienam, turklāt bez maksas. Protams, vienmēr ir svarīgi pārliecināties par to, vai ūdens atbilst normatīvajiem standartiem un ir ticis atbilstoši filtrēts un attīrīts.

Ūdens filtri un attīrītāji

Ja tomēr tavā mājoklī esošais ūdens uzticību neievieš, vari uzstādīt ūdens filtru vai attīrītāju , kas palīdzēs nodrošināt tīru ūdeni. Šādas sistēmas var noņemt piemaisījumus un piesārņotājus, uzlabojot krāna ūdens kvalitāti.

Labi ūdens filtri veiksmīgi tiek galā ar ūdens attīrīšanu, turklāt paveic to gana ātri. Tāpēc drošības pēc iesakām izvēlēties filtru savām ikdienas vajadzībām. Īpaši tad, ja nedzīvo pilsētas centrā un par ūdens kvalitāti māc pamatotas šaubas.

Ja vēlies uzzināt vairāk, apskati mūsu rakstu un uzzini, kas ir Populārākie ūdens filtri un to tehnoloģijas.

Tīrs ūdens dabā

Arī daba mūs var lutināt ar tīru ūdeni, taču ne vienmēr tas tik vienkārši ir pieejams. 

Dabiskie ūdens avoti un akas

Daži dabiskie avoti un akas var nodrošināt tīru un drošu dzeramo ūdeni noteiktos apgabalos. Tomēr pirms ūdens lietošanas ir svarīgi pārbaudīt, vai tajā nav iespējami piesārņotāji.

Upes un strauti

Neskartajos apgabalos plūstošas upes un strauti bieži var nodrošināt tīru ūdeni, kas ir piemērots dzeršanai. Tomēr ir svarīgi būt piesardzīgam, jo ūdens avoti netālu no apdzīvotām vietām vai lauksaimniecības teritorijām var saturēt dažādus piesārņotājus.

Tāpēc vislabāk tomēr ir pārliecināties par ūdens kvalitāti. Un ja to izdarīt nav iespējams – attīrīt ūdeni paša spēkiem.

Kā pašam attīrīt ūdeni

ūdens filtri

Ja atrodies dabā bez piekļuves tīra ūdens avotiem, var izmantot dažādas ūdens attīrīšanas metodes. Tās ietver vārīšanu, ūdens filtru vai attīrītāju izmantošanu vai ķīmisku apstrādi, piemēram, joda vai hlora tabletes.

Situācijās, kad ūdens ir jātīra pašam, ir pieejamas vairākas metodes ūdens attīrīšanai un piesārņotāju noņemšanai. 

Ūdens attīrīšanas metodes, ko vari pielietot:

 • Vārīšana – ūdens vārīšana ir viena no vienkāršākajām un efektīvākajām patogēnu iznīcināšanas metodēm. Uzkarsē ūdeni līdz vārīšanās temperatūrai vismaz vienu minūti (vai trīs minūtes lielākam apjomam), lai nodrošinātu tā drošību.
 • Filtrēšanaūdens filtri, kas paredzēti lietošanai mājās, var efektīvi noņemt kaitīgos piemaisījumus un piesārņotājus no krāna ūdens. Meklējiet filtrus, kas ir sertificēti atbilstoši atzītiem standartiem, un izvēlieties atbilstošo filtru, pamatojoties uz piesārņotājiem, kurus vēlaties noņemt.
 • Ķīmiskā dezinfekcija – ūdens dezinfekcijai var izmantot tādas ķīmiskas vielas kā jods vai hlors. Ievēro norādījumus, kas pievienoti konkrētajai dezinfekcijas metodei, jo deva un saskares laiks var atšķirties.
 • Vara pudele – Zinātne atbalsta vara ūdens pudeles, pozitīvi novērtējot vara antibakteriālās, antikarcinogēnās un pretiekaisuma īpašības, kas padara dzeramo ūdeni labāku cilvēku uzturam.
 • Ultravioletā (UV) attīrīšana – UV ūdens attīrītāji izmanto ultravioleto gaismu, lai iznīcinātu vai deaktivizētu mikroorganismus. Šīs ierīces ir ērtas individuālai lietošanai, taču, lai nodrošinātu efektīvu attīrīšanu, noteikti jāievēro ražotāja norādījumi.

Ir svarīgi piebilst, ka šīs metodes var nenoņemt noteikta veida piesārņotājus, piemēram, smagos metālus vai ķīmiskos piesārņotājus. Šādos gadījumos var būt nepieciešama profesionāla palīdzība.

Dzeramais ūdens ir viena no svarīgākajām cilvēka pamata tiesībām, tāpēc uzskatām, ka tīram ūdenim vajadzētu būt pieejamam ikvienam cilvēkam.