Ūdens fastings – priekšrocības un trūkumi

Veselīga dzīvesveida pārstāvji bieži vien pārsteidz ar jaunām metodēm, kā uzlabot savu veselību. Viena no tām ir ūdens fastings jeb pārtrauktais gavēnis, kas varot sniegt ķermenim nepieciešamo atpūtu no ēdiena pārstrādāšanas.

Mūsu blogā aplūkojam dažādas ar ūdeni saistītas tēmas, tāpēc šajā rakstā mēģināsim saprast, kas tad īsti ir ūdens fastings un vai tas ir veselīgs.

Kas ir ūdens fastings?

Regulētais fastings jeb pārtrauktais gavēnis ir uztura uzņemšana konkrētās diennakts stundās. Šī metode tiek praktizēta jau tūkstošiem gadu, tomēr katram ir sava prakse, kā šis process notiek. 

Vienkāršā valodā skaidrojot – fastings būtībā nosaka laika periodu, kurā ķermenim tiek sniegta atpūta – parasti šis laika posms ir no 10 līdz aptuveni 16 stundām, kad netiek uzņemts ēdiens. Reālajā piemērā tas izskatās šādi – vakariņas tiek paēstas, piemēram, septiņos vakarā un netiek uzņemts nekāds ēdiens līdz nākošās dienas deviņiem rītā. Tās ir 14 stundas, ko ķermenis ir izmantojis atpūšoties. 

Daudzi šādu dzīvesveidu ievēro, jo tas viņiem palīdz ieiet ritmā un ķermenis pierod pie šāda grafika. Tas sniedz vairāk enerģijas un uzlabo miega kvalitāti, jo ķermenis nakts laikā nav noslogots un tas spēj pilnvērtīgi atpūsties. 

Ūdens fastings, savukārt, krietni atšķiras no parastā fastinga. Parastā fastinga laikā, kas rit aptuveni 12 stundas, drīkst turpināt dzert ūdeni, tomēr šis gavēņa process lielākoties norit nakts laikā jeb pasīvajā ķermeņa stāvoklī. Ūdens fastings ilgst aptuveni 24 stundas, kuru laikā drīkst dzert ūdeni, taču nedrīkst neko ēst. Tas ir process, kas sniedz ķermenim pilnvērtīgu atpūtu un ļauj ar ūdens palīdzību no ķermeņa izskalot visus toksīnus un sliktās vielas. Parasti ūdens fastings ilgst no 24 līdz pat 72 stundām, tomēr ilgākam laika posmam nepieciešama ārsta uzraudzība.

Pastāv arī badošanās, kas ilgst līdz pat mēnesim un vairāk, tomēr šajā rakstā ne par to. 

Ūdens fastinga priekšrocības

Ūdens fastings kā efektīvs veselības uzlabotājs nav apstiprināts. Šajā jomā ir limitēti pētījumi ar pārliecinošu pamatojumu, ka šis dzīvesveida process ilgtermiņā ir veselīgs. Tomēr ūdens fastingam ir zināmas priekšrocības, kas potenciāli spēj uzlabot dažādas ķermeņa funkcijas un ar pareizo ūdens pudeli mājai, šis process var būt ļoti lietderīgs.

Spēj veicināt autofāgiju

Autofāgija (no grieķu: αὐτός, auto — ‘pats’ un φαγεῖν, phagein — ‘ēst’) ir katabolisks process, kurā šūna noārda tai nevajadzīgās un bojātās struktūras. Vairāki uz dzīvniekiem balstīti pētījumi pierāda, ka autofāgija spēj aizsargāt ķermeni no tādām slimībām kā vēzis, Alcheimera slimība un sirds saslimšanas. Autofāgija neļauj bojātām šūnām dubultoties, kas spēj pasargāt no slimību izveidošanās. Ūdens fastings ir palīdzējis autofāgijas veicināšanā, tomēr šie pētījumi tika veikti uz dzīvniekiem un pētījumi, kas balstīti uz cilvēkiem, vēl joprojām ir visai ierobežoti.

Spēj samazināt asinsspiedienu

Pētījumi pierāda, ka ilgstoši ūdens fastingi medīciniskas uzraudzības gadījumos spēj palīdzēt pacientiem ar augstu asinsspiedienu vienmērīgi to samazināt. 

Kādā 14 dienu pētījumā, kurā piedalījās 68 cilvēki, 82% no viņiem tika manītas pozitīvas izmaiņas un asinsspiediens tika samazināts līdz veselīgam apjomam – 120/80 mmHg. Vēl kādā pētījumā, kas ilga 10 dienas, piedalījās 174 cilvēki ar augstu asinsspiedienu. 90% no viņiem samazināja savu asinsspiedienu līdz 140/90 mmHg. Abi pētījumi notika profesionāļu uzraudzībā.

Pieturoties pie objektīva skatījuma, vērts piebilst, ka šādi rezultāti noteikti tikai ilglaicīgu fastingu rezultātā. Diemžēl nav pētījumu ar cilvēkiem, kas liecinātu par asinsspiediena samazināšanos īsajos fastinga posmos – 24-72 stundu garumā. 

Spēj pozitīvi ietekmēt insulīnu un leptīnu

Insulīns un leptīns ir svarīgi hormoni, kas ietekmē ķermeņa vielmaiņu. Insulīns palīdz ķermenim uzglabāt no ēdiena iegūtās uzturvielas, kamēr leptīns palīdz ķermenim just sāta sajūtu.

Pētījumi rāda, ka ūdens fastings palielina jutību pret šiem diviem hormoniem. Un tieši tas tos padara par efektīvākiem. Piemēram, jo jutīgāks ķermenis ir pret insulīnu, jo efektīvāks ir ķermenis cīņā ar cukura līmeņa asinīs balansēšanu. 

Spēj samazināt hronisku slimību risku

Ir pierādīts, ka ūdens fastings spēj samazināt risku iegūt tādas hroniskas slimības kā diabētu, vēzi un sirds saslimšanas. Vienā pētījumā piedalījās 30 veselīgi, pieauguši cilvēki. Viņu ūdens fastings ilga vien 24 stundas un eksperimenta beigās viņu asins analīzēs bija ievērojami samazinājies holesterīna un triglicerīdu daudzums. Šie abi ir riska faktori sirds saslimšanām.

Ūdens fastinga trūkumi

Lai arī ūdens stiprina organisma imunitāti, dienas laikā dzerot tikai un vienīgi ūdeni, iespējams, ķermenim ar to vien nepietiek. Objektīvam skatījumam, vērts apskatīt arī ūdens fastinga trūkumus. Galvenie trūkumi uzskaitīti zemāk.

Svara zaudēšana

Lai arī daudziem no mums parasti šķiet, ka svara zaudēšana ir labs rādītājs, ne vienmēr tā tas ir. Ūdens fastinga laikā netiek uzņemtas nekādas kalorijas, tāpēc svars ātri kritīsies. Diemžēl šis svars, kas tiks zaudēts, netiks ņemts no taukiem. Svars, kas tiks zaudēts ūdens fastinga laikā, visticamāk būs ūdens, ogļhidrātiem un pat no muskuļu masas. Rezultātā tiek zaudēts svars ātrā laika posmā, kas tiks atgūts uzreiz, kā ķermenis sāks uzņemt uzturvielas.

Iespējama dehidrācija

Izrādās, ka ūdens fastinga laikā iespējama arī dehidrācija – lai cik jocīgi tas arī neskanētu. Mēdzam aizmirst, ka dienas laikā aptuveni 20-30% ūdens uzņemam no ēdiena. Tāpēc ūdens fastinga laikā nepieciešams dzert daudz vairāk ūdens, nekā darām to ikdienā. Lai zinātu kāds ir optimālais ūdens daudzums, kas jāuzņem ikdienā, iesakām izlasīt rakstu – cik ūdens jāizdzer dienā.

Iespējama arī ortostatiska hipotensija

Šī ir bieža parādība cilvēkos, kas izmēģina ūdens fastingu. Ievērojami pazeminās asinsspiediens un, pieceļoties, mēdz sareibt galva. Tā ir ortostatiska hipotensija. Šādā gadījumā ūdens fastings ierobežos arī ikdienu, jo nav ieteicams braukt pie stūres vai darboties ar jebkādu mehāniku. Ja ķermenis izjūt ortostatisku hipotensiju, tad, iespējams, ūdens fastings nav priekš tevis. Ja vēlaties uzzināt piemērotākās pudeles automašīnai, tad iesakām izlasīt rakstu – ūdens pudele, kas būs ērta mašīnā.

Kam izvairīties no ūdens fastinga

Cilvēki izvēlas izmēģināt ūdens fastingu dažādu iemeslu dēļ – reliģiskā pārliecība, svara zaudēšanas iespēja, detokss, veselības uzlabojumi vai gatavošanās medicīniskām procedūrām.

Tomēr ne visi drīkst pakļaut savu kermeni šādam procesam. Tikai pilnībā vesels cilvēks drīkst izmēģināt šādu diētas plānu. Dažādas cilvēku grupas nedrīkst ievērot ūdens fastingu bez medicīniskas uzraudzības. Šādas grupas ir – podagras slimnieki, diabētiķi, cilvēki ar ēšanas traucējumiem, sirmgalvji, grūtnieces un bērni. Šīs ir riska grupas, kurām nav ieteicams piedalīties fastingā.

Kā sagatavoties ūdens fastingam

Visu dienu neko neapēst sākotnēji var šķist ļoti vienkārši. Īpaši, ja šīs domas rosās pēc tikko uzņemtas maltītes. Tomēr neēst ir izaicinošāk, nekā varētu šķist. Tāpēc, ja tomēr gribās izmēģināt ūdens fastingu, vērts tam sagatavoties.

Ja tu nekad iepriekš neesi ievērojis ūdens fastingu, laba ideja ir 3-4 dienas pirms jau sākt sagatavot savu ķermeni. Tas izdarāms lēnām samazinot savas ēdiena porcijas vai ievērojot regulēto fastingu jeb daļējo badošanos. Izvēloties neēst no vakara līdz nākošās dienas rītam arī var būt izaicinoši, tomēr labi vispārējai veselībai.

Katram ir sava izvēle, ko darīt ar savu ķermeni. Mūsu mērķis ir veicināt cilvēkus dzert vairāk ūdeni un izprast tā nozīmi organismā, kā arī tā labvēlīgo ietekmi uz veselību. Ja ūdens fastings ir kaut kas, ko tu vēlies izmēģināt, tad pamēģini. Tomēr atceries klausīties savā ķermenī – ja tas jutīsies labi, tu to noteikti jutīsi. Un ja ķermenis sniedz kādus signālus par sliktu pašsajūtu, tad apsver domu pārstāt ūdens fastingu un pieteikties konsultācijai ar profesionāli.

Sev piemērotāko pudeli ikviens varēs atrast UdensPudele.lv veikalā.