Pilsētas mājokļos ūdens no krāna ir drošs dzeršanai, taču reizēm tas joprojām var būt ar jūtamu smaku vai garšu. Viena no visbiežākajām sūdzībām ir hlora smaržas vai garšas sajušana, jo hloru pievieno ūdenim tā attīrīšanas nolūkos. Viens variants ir ievietot ūdeni ledusskapī, jo vēsums var maskēt nepatīkamo aromātu. Otrs variants ir apsvērt ūdens filtra krūzes.
Savā rakstā par to, ka Tīrs ūdens ir drošs ūdens aprakstījām, kādam ir jābūt tīram dzerajamajam ūdenim. Un ūdens filtru izmantošana ir veids, kā pašam parūpēties par tīru ūdeni. Viens no populārākajiem ir ūdens filtra krūzes, jo tās ir viegli pieejamas.
Šajā rakstā apskatīsim šādas sadaļas:
- Ūdens filtra krūzes kā veselīgs ikdienas papildinājums
- Aktīvās ogles filtri kā viena no populārākajām opcijām
- Citi ierasti ūdens filtru veidi
- Ūdens filtri no UDENSPUDELE.LV
Raksta noslēgumā apskatīsim arī to, kādi ūdens filtri ir mūsu pašu piedāvājumā.
Ūdens filtra krūzes kā veselīgs ikdienas papildinājums
Ūdens filtra krūze ir labs veids, kā atvieglot savu ikdienu un filtrēt ūdeni no krāna. Ja neesi drošs par sev pieejamā ūdens kvalitāti vai varbūt tev vienkārši tas šķiet negaršīgs, filtra krūze varētu atrisināt šo problēmu.
Ieguldīt labā ūdens filtra krūzē varētu būt aktuāli daudziem cilvēkiem. It īpaši tāpēc, ka tā piedāvā ļoti labas priekšrocības.
Ko apsvērt pirms filtra iegādes:
- Krāna ūdens kvalitāte – ja tava mājokļa krāna ūdens jau ir drošs un tīrs, ūdens krūzes filtrs var nebūt nepieciešams. Tomēr, ja krāna ūdenim ir nepatīkama garša vai smaka, vai ja tas satur piesārņotājus, kurus ūdens krūzes filtrs var noņemt, ieguldījums tajā varētu būt izdevīgs.
- Pudelēs iepildīta ūdens izmaksas – ja pašlaik sanāk iztērēt daudz naudas par ūdeni pudelēs, ūdens krūzes filtrs ilgtermiņā varētu būtdaudz izdevīgāks risinājums.
- Ietekme uz vidi – ūdens krūzes filtra izmantošana var būt videi draudzīgāka nekā pudelēs pildīta ūdens pirkšana, jo tas rada mazāk plastmasas atkritumu.
- Arī ērtības – krūzes filtrs var būt ērtāks nekā vienmēr pirkt un nēsāt mājās pudelēs pildītu ūdeni.
- Veselības apsvērumi – ja tev vai kādam ģimenes loceklim ir īpašas veselības problēmas, kuras var ietekmēt ūdenī esošie piesārņotāji, filtrs varētu būt it īpaši noderīgs.
Jāsaprot, ka ne visi ūdens krūzes filtri ir vienādi. Dažādi modeļi var noņemt dažāda veida piesārņotājus, tāpēc ir svarīgi izvēlēties pareizo modeli savai situācijai.
Bet par to, kā izvēlēties, vairāk raksta turpinājumā.
Aktīvās ogles filtri kā viena no populārākajām opcijām
Ūdens filtra krūzēs izmantotie materiāli var būt atšķirīgi, tas lielā mērā ir atkarīgs no zīmola preferencēm. Lielākā daļa izmanto aktivēto ogli, lai samazinātu kaitīgos piesārņotājus un piemaisījumus. Aktīvā ogle darbojas caur adsorbciju, kas nozīmē, ka tā piesaista piesārņotāju molekulas un tās stingri pielīp pie oglekļa.
Vairāk par aktīvās ogles un citiem ūdens attīrīšanas filtriem konkrētāk var izlasīt mūsu rakstā Ūdens filtri un to veidi.
Šie filtri noņem sekojošo:
- metāli, piemēram, svins, varš un dzīvsudrabs;
- ķīmiskas vielas, piemēram, hlors un pesticīdi;
- organiskie savienojumi, kas ietekmē ūdens garšu un smaržu.
Piemēram, aktīvās ogles filtrs atdala hloru, cinku, varu, kadmiju un dzīvsudrabu.
Tomēr aktīvās ogles filtri adsorbcijas procesā neiznīcina visus nitrātus, izšķīdušās minerālvielas vai baktērijas un vīrusus ūdenī. Atšķirībā no metāliem, tie iziet cauri filtram, jo nereaģē ar oglekli.
Tomēr ūdenī izšķīdušie minerāli ne vienmēr ir bīstami, un lielākā daļa krāna ūdens jau ir apstrādāts, lai noņemtu baktērijas un citus kaitīgus mikroorganismus. Tāpēc parasti tas nav nekas neparasts vai bīstams.
Citi ierasti ūdens filtru veidi
Ūdens filtra krūzes nereti izmanto arī citus filtra veidus, ko uzskaitām šajā sadaļā.
1. Jonu apmaiņas sveķi
Dažu ūdens attīrītāju krūku filtros ir arī jonu apmaiņas sveķi. Šie sveķi var palīdzēt mīkstināt ūdeni, noņemot minerālvielas, piemēram, kalciju un magniju, kas izraisa katlakmens veidošanos. Tie var arī noņemt dažus smagos metālus.
2. Mikrofiltri vai membrānas
Dažās krūkās ir mikrofiltrs vai membrāna, lai no ūdens noņemtu daļiņas un dažus mikroorganismus. Tie nav tik izplatīti krūžu filtros, taču tos izmanto dažos modeļos.
3. Sārma/ūdens jonizatori
Šajos filtros tiek izmantots process, kas pazīstams kā elektrolīze, lai sadalītu ienākošo ūdeni divās plūsmās – vienā sārmainā un otrā skābā.
Šīs izvēles cienītāji apgalvo, ka sārmainā ūdens dzeršana var uzlabot veselību, lai gan zinātniskā vienprātība pilnībā neatbalsta šos apgalvojumus.
4. UV filtri kā ekskluzīvāka opcija
Daži uzlaboti un augstākās klases modeļi izmanto UV filtrus, lai iznīcinātu baktērijas un vīrusus. Tomēr šāda veida filtri ir reti sastopami ūdens krūžu attīrītājos to izmēra un izmaksu dēļ.
Ir svarīgi saprast, ka, lai gan ūdens filtra krūzes var uzlabot ūdens garšu un smaržu, kā arī var noņemt dažus piesārņotājus, tās nav paredzētas stipri piesārņota ūdens attīrīšanai.
Ja tev pieejamais ūdens ir ar nopietnu piesārņojuma problēmu, var būt nepieciešama izturīgāka filtrēšanas sistēma.
Ūdens filtri no UDENSPUDELE.LV
Mūsu piedāvājumā galvenokārt dominē ūdens filtri no BWT zīmola. Tie ir izgatavoti no BPA (bisfenola A) nesaturoša plastmasas materiāla. Dizains ir vienkāršs un elegants – lieliski piemērots ikdienas izmantošanai.
Katrai ūdens filtra krūzei komplektā nāk arī ūdens filtrs, kas novērš kaļķakmens veidošanos, noņem svinu un hloru un pievieno ūdenim magniju. Vēl komplektā ir iekļauts elektronisks taimeris, kas paziņo par ūdens filtra maiņas nepieciešamību.
Ūdens filtrus ir iespējams nopirkt arī atsevišķi, turklāt ar dažādām funkcijām:
- Ar lielāku pH vērtību vinemērīgam skābes bāzes līdzsvaram;
- Ar silīciju un magniju;
- Ar cinku un magniju;
- Mīkstinātam ūdenim pret kaļķakmens nogulsnēm u.c.
Pašam sava ūdens filtra krūze ir lielisks veids, kā parūpēties par savu veselību. Īpaši tad, ja esi piefiksējis, ka tava mājokļa krāna ūdenim piemīt nepatīkama garša vai smaka.