REDZAMIE KRĀJUMI IR UZ VIETAS. BEZMAKSAS PIEGĀDE NO 50 EIRO.

Vai krāna ūdens ir veselīgs?

Katram cilvēkam vienas dienas laikā ir jāizdzer aptuveni divi litri ūdens. Tas ir diezgan liels ūdens daudzums, kura iegāde lielveikalā nedaudz apgrūtina ikdienu. Situācija ievērojami tiktu atvieglota, ja ūdeni varētu dzert no krāna. Taču vēl joprojām daudziem miglā tīts ir jautājums par to, vai krāna ūdens ir veselībai drošs.

Nepieciešamo ūdens daudzumu iespējams uzņemt dažādos veidos. Vairāk par to lasi rakstā Ieteikumi, kā izdzert nepieciešamo ūdens daudzumu.

Par krāna ūdeni viedokļi atšķiras un katrs pieņem pats savus lēmumus. Tomēr vērts noskaidrot, vai no krāna tekošais ūdens ir dzerams. Šajā rakstā uzzināsi, vai ar drošu pārliecību drīkst dzert krāna ūdeni. Kā arī iesakām izlasīt rakstu par to, cik ūdens jāizdzer dienā, lai katrs zinātu savus aptuvenos ūdens dzeršanas rādītājus.

Kādam ir jābūt dzeramajam ūdenim?

Latvijā dzeramā ūdens kvalitātes uzraudzības sistēmu un atbildības nosaka Ministru kabineta noteikumi par dzeramā ūdens obligātajām nekaitīguma un kvalitātes prasībām monitoringa un kontroles kārtību.

Dzerams un veselībai drošs ūdens ir dzirds, atsvaidzinošs, bez jebkādas piegaršas. Tas nesatur cilvēkam bīstamus mikroorganismus. Viskaitīgākie mikroorganismi, ko ūdenī iespējams atrast, ir zarnu nūjiņas un e.coli baktērijas. 

Skaidrs, ka mēs paši nevaram veikt zinātniskus pētījumus un pārbaudīt, kāds sastāvs ir katra paša mājvietas krāna ūdenī. Tāpēc šādu pētījumu veica Latvijas Televīzijas raidījums ‘’Aizliegtais paņēmiens’’. 

Eksperiments – vai krāna ūdens ir veselīgs?

Latvijas Televīzijas raidījums ‘’Aizliegtais paņēmiens’’ meklēja atbildi uz jautājumu, kurš interesē gandrīz ikvienu valsts iedzīvotāju – vai drīkst dzert ūdeni no krāna, vai arī labāk doties uz veikalu un pirkt pudelēs safasēto ūdeni. Neatkarīgi no tā, vai ūdeni iegādājaties veikalā, vai lietojat no krāna, iesakām iegādāties Noerden LIZ gudro pudeli, kas parūpēsies par ūdens sterilizāciju un atgādinās padzerties

Eksperiments tika veikts Valsts Zinātniskā institūta BIOR laboratorijā. Savstarpējai salīdzināšanai un ūdens kvalitātes analīzei kopā tika izmantoti 14 ūdens paraugi – seši no  krāniem dažādās Latvijas pilsētās – Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī, Liepājā un divi no Rīgas (viens Daugavas labajā krastā Teikā un viens Dauagavas kreisajā krastā Graudu ielā). Vēl viens ūdens paraugs no krāna ar pievienotu ūdens filtru. Pārējie septiņi ūdens paraugi ņemti no dažādiem veikalā pirktajiem ūdens zīmoliem – Everest, Venden, Ķekavas avots, Mangaļi, Vichy Classique, Aqua Riga (Ražo Rīgas ūdens) un Evian.

Eksperimenta rezultātā atklājās, ka smarža un garša visiem ir neitrāla, bez izteiktas piegaršas. Duļķainības līmenis ir identisks. Izņemot dzelzs līmeni, atšķirība starp krāna un veikala dzeramo ūdeni nav būtiska – abi ir vienlīdz labi. Visvairāk izcēlās Rīgas filtrētais ūdens, kurš pēc visiem rādītājiem ir ļoti līdzīgs destilētam ūdenim.

Eksperimentā tika izvērtēti mikroorganismi, kalcijs, kālijs, dzelzs, sāļi un ūdens cietība. Rezultātu apkopojumā redzams, ka atšķirība ir ļoti maza. Tomēr, ja ūdens tiek salīdzināts, tad starp augstākajiem rezultātiem ir gan krāna ūdens paraugi, gan arī veikalā pirktā ūdens paraugi. Secinājums – īpašas atšķirības starp ūdeni eksperimenta vadītājiem atrast neizdevās.

Vairāk ar pētījuma gaitu iespējams iepazīties, noskatoties raidījuma sēriju Operācija: krāna ūdens.

Kā zināt, vai mans ūdens ir kvalitatīvs?

Balstoties uz Veselības Inspekcijas sniegto informāciju, objektīvu informāciju par ūdeni var iegūt, pārbaudot tā kvalitāti laboratorijā, kas akreditēta ūdens izmeklējumiem. Ar akreditēto laboratoriju sarakstu iespējams iepazīties Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja mājas lapā – www.latak.lv.

Piemēram, dzeramā ūdens kvalitāti var pārbaudīt Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā “BIOR”. Sīkāku informāciju var skatīt mājas lapā www.bior.gov.lv  (sadaļā Kontakti  redzami arī laboratorijas paraugu pieņemšanas punkti reģionos).

Izvērtējot dzeramā ūdens uzraudzības rezultātus, var apgalvot, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju jeb 81% saņem labas kvalitātes un visām normatīvajām prasībām atbilstošu dzeramo ūdeni. Kopš 2010. gada ir vērojama tendence palielināties iedzīvotāju īpatsvaram, kam piegādātais ūdens atbilst visām nekaitīguma un kvalitātes prasībām. Lai organismā uzņemtu ar vitamīniem bagātāku ūdeni, iesakām izmēģināt mūsu vara pudeles, tām piemīt ūdeni attīrošas īpašības, kas ir ļoti noderīgas organismam.

Un tomēr, ņemot vērā rakstā pausto informāciju, tas paliek katra paša ziņā – dzert ūdeni no krāna vai turpināt iegādāties to no veikala. 

Lai būtu vieglāk dienas laikā sekot līdzi izdzertajam ūdens daudzumam, iesakām iegādāties ilgtspējīgu ūdens pudeli ŪdensPudele.lv veikalā. .