Vai krāna ūdens ir veselīgs?

Katram cilvēkam vienas dienas laikā ir jāizdzer aptuveni divi litri ūdens. Tas ir diezgan liels ūdens daudzums, kura iegāde lielveikalā nedaudz apgrūtina ikdienu. Situācija ievērojami tiktu atvieglota, ja ūdeni varētu dzert no krāna. Taču vēl joprojām daudziem miglā tīts ir jautājums par to, vai krāna ūdens ir veselībai drošs.

Nepieciešamo ūdens daudzumu iespējams uzņemt dažādos veidos. Vairāk par to lasi rakstā Ieteikumi, kā izdzert nepieciešamo ūdens daudzumu.

Šī raksta saturs ir sekojošs:

Par to, vai krāna ūdeni var droši dzert, viedokļi atšķiras un katrs pieņem pats savus lēmumus. Tomēr, mūsuprāt, ir vērts noskaidrot, vai no krāna tekošais ūdens ir dzerams. Šajā rakstā uzzināsi, vai ar drošu pārliecību drīkst dzert krāna ūdeni. Kā arī iesakām izlasīt rakstu par to, cik ūdens jāizdzer dienā, lai katrs zinātu savus aptuvenos ūdens dzeršanas rādītājus.

Kādam ir jābūt dzeramajam ūdenim?

Latvijā dzeramā ūdens kvalitātes uzraudzības sistēmu un atbildības nosaka Ministru kabineta noteikumi par dzeramā ūdens obligātajām nekaitīguma un kvalitātes prasībām monitoringa un kontroles kārtību.

Dzerams un veselībai drošs ūdens ir dzirds, atsvaidzinošs, bez jebkādas piegaršas. Tas nesatur cilvēkam bīstamus mikroorganismus. Viskaitīgākie mikroorganismi, ko ūdenī iespējams atrast, ir zarnu nūjiņas un e.coli baktērijas. 

Skaidrs, ka mēs paši nevaram veikt zinātniskus pētījumus un pārbaudīt, kāds sastāvs ir katra paša mājvietas krāna ūdenī. Tāpēc šādu pētījumu veica Latvijas Televīzijas raidījums ‘’Aizliegtais paņēmiens’’. 

Eksperiments – vai krāna ūdens ir veselīgs?

Latvijas Televīzijas raidījums ‘’Aizliegtais paņēmiens’’ meklēja atbildi uz jautājumu, kurš interesē gandrīz ikvienu valsts iedzīvotāju – vai drīkst dzert ūdeni no krāna, vai arī labāk doties uz veikalu un pirkt pudelēs safasēto ūdeni. Neatkarīgi no tā, vai ūdeni iegādājaties veikalā, vai lietojat no krāna, iesakām iegādāties Ūdens filtrus, kas likvidēs ūdenī nevēlamas vielas kā hloru, svinu, vai kaļķakmens viedošanos.

Eksperiments tika veikts Valsts Zinātniskā institūta BIOR laboratorijā.

Savstarpējai salīdzināšanai un ūdens kvalitātes analīzei kopā tika izmantoti 14 ūdens paraugi:

  • Seši no  krāniem dažādās Latvijas pilsētās – Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī, Liepājā un divi no Rīgas (viens Daugavas labajā krastā Teikā un viens Daugavas kreisajā krastā Graudu ielā).
  • Vēl viens ūdens paraugs tika ņemts no krāna ar pievienotu ūdens filtru.
  • Pārējie septiņi ūdens paraugi ņemti no dažādiem veikalā pirktajiem ūdens zīmoliem – Everest, Venden, Ķekavas avots, Mangaļi, Vichy Classique, Aqua Riga (Ražo Rīgas ūdens) un Evian.

Eksperimenta rezultātā atklājās, ka smarža un garša visiem ir neitrāla, bez izteiktas piegaršas. Duļķainības līmenis ir identisks. Izņemot dzelzs līmeni, atšķirība starp krāna un veikala dzeramo ūdeni nav būtiska – abi ir vienlīdz labi. Visvairāk izcēlās Rīgas filtrētais ūdens, kurš pēc visiem rādītājiem ir ļoti līdzīgs destilētam ūdenim.

Eksperimentā tika izvērtēti mikroorganismi, kalcijs, kālijs, dzelzs, sāļi un ūdens cietība. Rezultātu apkopojumā redzams, ka atšķirība ir ļoti maza. Tomēr, ja ūdens tiek salīdzināts, tad starp augstākajiem rezultātiem ir gan krāna ūdens paraugi, gan arī veikalā pirktā ūdens paraugi. Secinājums – īpašas atšķirības starp ūdeni eksperimenta vadītājiem atrast neizdevās.

Vairāk ar pētījuma gaitu iespējams iepazīties, noskatoties raidījuma sēriju Operācija: krāna ūdens.

Kā zināt, vai mans ūdens ir kvalitatīvs?

Balstoties uz Veselības Inspekcijas sniegto informāciju, objektīvu informāciju par ūdeni var iegūt, pārbaudot tā kvalitāti laboratorijā, kas akreditēta ūdens izmeklējumiem. Ar akreditēto laboratoriju sarakstu iespējams iepazīties Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja mājas lapā – www.latak.lv.

Piemēram, dzeramā ūdens kvalitāti var pārbaudīt Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā “BIOR”. Sīkāku informāciju var skatīt mājas lapā www.bior.gov.lv  (sadaļā Kontakti  redzami arī laboratorijas paraugu pieņemšanas punkti reģionos).

Izvērtējot dzeramā ūdens uzraudzības rezultātus, var apgalvot, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju jeb 81% saņem labas kvalitātes un visām normatīvajām prasībām atbilstošu dzeramo ūdeni. Kopš 2010. gada ir vērojama tendence palielināties iedzīvotāju īpatsvaram, kam piegādātais ūdens atbilst visām nekaitīguma un kvalitātes prasībām. Lai organismā uzņemtu ar vitamīniem bagātāku ūdeni, iesakām izmēģināt mūsu vara pudeles, tām piemīt ūdeni attīrošas īpašības, kas ir ļoti noderīgas organismam.

Un tomēr, ņemot vērā rakstā pausto informāciju, tas paliek katra paša ziņā – dzert ūdeni no krāna vai turpināt iegādāties to no veikala. 

Produkti, kas uzlabo vai bagātina ūdeni

ŪDENSPUDELE.LV interneta veikalā ir pieejami vairāki porduktu veidi, kas uzlabo, sterilizē, vai attīra ūdeni. Ūdens filtri noder lieliskai ūdens garšai un mazākām kaļķakmens nogulsnēm. Ūdens filtri ir viegli lietojami, tos izmantojot, iespējams atbrīvoties no dažādām, cilvēka veselībai kaitīgām vielām. Termopudele LIZ ir aprīkota ar UV sterilizācijas funkciju, bet Vara pudele attīra ūdeni no mikroorganismiem. Tas arī bagātina ūdeni ar vara joniem.

Ūdens filtra krūze, kurā ir ūdens attīrošs un bagātinošs filtrs

Ūdens filtra krūze BWT VIDA rozā 2.6L
19.99 €

Vienkāršs, bet elegants risinājums, lai mājās baudītu tīru un kvalitatīvu ūdeni.

Ūdens filtra krūzes elektroniskais taimers dos Jums zināt, kad nepieciešama tā nomaiņa.

Komplektā iekļautais ūdens filtrs novērš kaļķakmens veidošanos, noņem svinu un hloru un pievieno ūdenim magniju.

Ūdens filtrs, kas attīra un bagātina ūdeni ar magniju

Ūdens filtrs BWT ar magniju
8.50 €

BWT ūdens filtrs ar magniju uzlabos jūsu kafijas un tējas garšu, likvidējot ūdenī nevēlamās vielas un bagātinot ūdeni ar magniju.

Magnijs uztur jūsu fizisko formu un dzīvesprieku – aktīvam dzīvesveidam un visām sporta aktivitātēm.

Filtrs saderīgs ar visām BWT jeb Best Water Technology ūdens filtra krūzēm.

Termopudele, kas ar UV sterilizē ūdeni

Termopudele Noerden LIZ balta 350ml
50.23 €

Patīkama dizaina, kompakta izmēra gudrā pudele, kas aprīkota ar temperatūras diapazonindikatoru un UV sterilizācijas funkciju.

Ikdienā veicinās biežāku ūdens uzņemšanu. Par nepieciešamību padzerties ūdeni ik pēc 2h ziņos tumši zils gaismas signāls uz pudeles vāciņa.

Lieliska dāvana īpašam cilvēkam, kam patīk jaunākās tehnoloģijas, kā arī būtu nepieciešams ikdienā vairāk lietot ūdeni.

Ūdens pudele, kas bagātina ūdeni ar vara joniem

Vara pudele rievota ar punktiem 950ml
31.78 €

Vara ūdens pudele veidota ar rokām, varš attīra ūdeni no mikroorganismiem, sēnītes un pelējuma. Tas arī bagātina ūdeni ar vara joniem.

Vara ūdens pudele ir hermētiska jeb droša pret noplūdēm. Ja vara pudele tiek pareizi kopta, tā var kalpot mūžīgi.

Laba dāvana ikvienam, kas novērtē ilgspējīgas lietas un interesējas par veselīgu dzīvesveidu.

Vara ūdens pudele, kas iznīcinās mikroorganismus

Vara pudele Meena apdruka Krāsu lietus 950ml
32.80 €

Ūdens pudele, kas darināta ar rokām no vara. Ja pudele tiek pareizi kopta, tā var kalpot mūžīgi un tikt nodota no paaudzes paaudzei.

Varam piemīt daudz labu īpašību. Tam ir antibakteriālas īpašības, tas iznīcina sēnīti, pelējumu un mikroorganismus. Izšķīstot vara joniem, ūdens kļūst vērtīgāks. Lai ūdens tiktu bagātināts ar vara joniem, nepieciešamas vismaz 4 stundas. Vairāk par vara pudeļu labajām īpašībām iespējams lasīt rakstā  Vara pudele – dabīgs ūdens attīrītājs.

Dzert krāna ūdeni ir arī dabai draudzīgāk

Tā kā daudzviet krāna ūdens patiešām ir veselībai nekaitīgs, iesakām to arī droši izmantot savā ikdienā. Tam ir daudz priekšrocību, kas sakrājas un rezultātā ievērojami atvieglo ikdienu. Un atsevišķos gadījumos arī kalpo par kopumā pozitīvu pārmaiņu iemeslu.

Lūk, daži iemesli dzert ikdienā krāna ūdeni:

  • Veselīgs un drošs ūdens avots – ja ūdens no krāna ir drošs un tīrs, tas ir ērts ūdens avots, kas bieži vien ir bagātināts ar minerālvielām, piemēram, fluorīdu zobu veselībai.
  • Dabai draudzīgs lēmums – izvēloties krāna ūdeni, samazinās plastmasas atkritumu daudzums un videi nodarītais kaitējums, ko rada plastmasas pudeļu ražošana un iznīcināšana.
  • Iespēja ietaupīt ikdienas līdzekļus – ūdens no krāna ir ievērojami lētāks par ūdeni plastmasas pudelēs, ko pērkam ikdienā. Līdz ar to pārslēgšanās uz krāna ūdeni ilgtermiņā ļauj ievērojami ietaupīt.
  • Ilgtspēja – izmantojot krāna ūdeni, samazinās enerģijas un resursu patēriņš, kas tiek izmantots ūdens iepakošanai un transportēšanai pudelēs.
  • Kopējā ietekme – regulāra krāna ūdens lietošana veicina ilgtspējīgu, veselīgu dzīvesveidu, kas labvēlīgi ietekmē personīgo veselību, vidi un personīgās finanses.

Lai būtu vieglāk dienas laikā sekot līdzi izdzertajam ūdens daudzumam, iesakām iegādāties ilgtspējīgu ūdens pudeli ŪdensPudele.lv veikalā.

Kopumā jāatzīst, ka krāna ūdens dzeršana ir lielisks lēmums, kas ir pozitīvs daudzējādā ziņā. Pāreja uz krāna ūdeni veicina sabiedrisko ūdensapgādes sistēmu uzturēšanu un uzlabošanu, nodrošinot tīra un droša dzeramā ūdens pieejamību ikvienam. Turklāt nevar pārvērtēt finansiālos ieguvumus, kas rodas, izvēloties krāna ūdeni, nevis pudelēs pildītu alternatīvu. Galu galā tas piedāvā praktisku veidu, kā mājsaimniecībām ietaupīt naudu, neapdraudot savas vajadzības pēc ūdens.

Pamēģini padzerties krāna ūdeni savās mājās – tas var labvēlīgi mainīt tavu ikdienu!