1 ilgtspējīgā pudele = tūkstošiem PET pudeļu

Nekas nav mūžīgs – arī ilgtspējīgās ūdens pudeles ne. Tomēr rūpēs par savu veselību, maciņu un apkārtējo vidi, daudzreiz lietojamā ūdens pudele ir lieliska izvēle. Bezrūpīgi ikdienā patērējot plastmasas iepakojumus un īpaši pudeles, rodas liels kaitējums apkārtējai videi un lieks piesārņojums. To efektīvi iespējams samazināt, izvēloties savu pudeli no kvalitatīvākiem materiāliem.

Šajā rakstā lasi par to, cik daudz PET pudeles spēj aizstāt viena ilgtspējīgā ūdens pudele.

#SavaPudele

#SavaPudele ir sociālā kampaņa, kas iestājas par to, lai cilvēki ikdienā mazāk patērētu vienreiz lietojamos traukus. To skaitā ir PET pudeles, kas ir nozīmīgs pasaules atkritumu veidotājs. Lielākā daļa dzērienu tiek iepakoti PET pudelēs.

Kā liecina sabiedrības aptauju dati, katrs trešais Latvijas iedzīvotājs ikdienā dzer pudelēs pildīto ūdeni. Rezultātā tas ietekmē ne vien vidi mums apkārt, bet arī veido pilnīgi liekus izdevumus. Investējot vienā ilgtspējīgā ūdens pudelē, rodas lērums pozitīvu pārmaiņu – ievērojams plastmasas samazinājums tavā ikdienā, maciņam draudzīgāks variants, veselīgi ieradumi visur līdzi nēsāt savu ūdens pudeli un neaizmirst par regulāru padzeršanos.

Vairāk par Zaļās jostas sociālo kampaņu lasi rakstā Man pašam savs

Cik ilgi kalpo ilgtspējīga ūdens pudele?

Lai arī ilgtspējīgai ūdens pudelei nav viena noteikta termiņa, skaidrs ir viens – tā noteikti kalpo daudz ilgāk nekā parasta PET pudele. Tomēr mēģinot veikt aptuvenus aprēķinus, vairākkārt lietojamas ūdens pudeles termiņš nosakāms pēc izvēlētā materiāla.

Ilgtspējīgās plastmasas pudeles termiņš ir aptuveni viens gads. Ja to lieto regulāri un katru dienu, tad ar laiku tā sāk nonēsāties un laiks jaunai ūdens pudelei. Lai arī plastmasas (ilgtspējīgās) pudeles izvēle nav vislabākā un ilgnoturīgākā, tā jebkurā gadījumā lieliski aizstāj vienreiz lietojamo plastmasu. Viena gada laikā šāda viena ilgtspējīgās plastmasas pudele aizstās aptuveni 1460 PET pudeles. 

Vairāk par šiem aprēķiniem lasi rakstā #SavaPudele ietekme uz dabu un sabiedrību

Stikls ir ļoti ilgnoturīgs materiāls, kas var kalpot gadiem un pat gadu desmitiem ilgi. Tomēr stikla pudelēm jāņem vērā to trauslums. Līdz ar to ikdienas pielietojumā spēkā stājas cilvēciskais faktors – kādā brīdī šādu pudeli var nākties nejauši saplēst. 

Metāla ūdens pudeles arī ir ļoti noturīgas – labi saglabājas un ir izturīgas pret triecieniem. Nejaušas nomešanas uz zemes gadījumā metāla pudeles var nedaudz ielocīties. Bojājumi visticamāk nemainīs pudeles funkcionēt spēju, tomēr vizuāli izskats tiks nedaudz iebojāts. Arī šāds faktors var likt gribēt iegādāties jaunu ilgtspējīgu ūdens pudeli, jo vizuālais izskats un pudeles dizains spēlē lielu lomu motivācijā savu pudeli izmantot un regulāri padzerties. 

1 daudzreiz lietojamā ūdens pudele = vismaz 1500 PET pudeles

Ja pieņemam, ka dienas laikā mums ir jāizdzer 4 mazās ūdens pudeles, gada laikā šis apjoms sakrājas līdz 1460 plastmasas pudelēm. Protams, ne katru dienu nākas pirkt tik daudz dzērienus plastmasas pudelēs. Un tomēr, ja tiek iegādāta vismaz viena plastmasas ūdens pudele dienā, gada laikā plastmasas atkritumu vienības ir mērāmas vairāk nekā 300 pudelēs. To visu varētu aizstāt ar vienu ilgtspējīgu ūdens pudeli – ietaupot ne vien resursus, bet arī personīgos līdzekļus.

Ja pieņemam, ka lietojam ilgtspējīgas plastmasas pudeli, tad gada laikā kopējo atkritumu daudzumu samazinām par 300-1260 PET pudelēm.

Ja iegādājamies pudeles no vēl izturīgāka materiāla, piemēram, stikla ūdens pudeles vai metāla ūdens pudeles, šāda pudele spēj kalpot gadiem ilgi. Rēķināsim, ka šāda pudele kalpo vidēji 5 gadus. Šo gadu laikā atkritumu daudzumu būsim samazinājuši par 1500-6300 PET pudelēm. 

Redzot šos skaitļus reālos piemēros, rodas patiess šoks par to, cik bezrūpīgi un cik lielos daudzumos ikdienā mēdzam patērēt plastmasas traukus. Izvēloties ilgtspējīgu ūdens pudeli no interneta veikala ŪDENS PUDELE, šo sajūtu no šoka iespējams pārvērst gandarījumā. Priekā par to, ka esi daļa no pozitīvām pārmaiņām gan sevis paša, gan dabas labā.